Mobil Geniş Band

Bilişim pazarındaki deneyimimiz ve müşterilerimize sunduğumuz kapsamlı çözümler ile müşterilerimizin son kullanıcılara kaliteli ve kesintisiz hizmeti vermesini sağlıyoruz. Genişbant altyapı çözümlerimizi Mobil Genişbant, Sabit Genişbant, IP-MPLS Core ve Optical Core başlıkları altında topluyoruz.

 

Mobil Geniş Band

Operatörler, tablet, akıllı telefon veya dizüstü bilgisayara sahip mobil kullanıcılarına kusursuz servis verebilmek için çeşitli teknolojilere odaklanıyor. Mobil cihazların, desteklediği uygulamalar, günümüzde iş ve sosyal yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Dolayısıyla, mobil abonelere yüksek hızlarda veri erişimi sağlayabilmenin önemi günden güne artıyor.

Genişbant teknolojilerde sahip olduğumuz deneyim ile müşterilerimize uçtan uca mobil genişbant çözümleri sunuyoruz. Erişim katmanından merkeze kadar, operatörlerin kullanıcılarına hızlı ve kaliteli hizmet götürmesine olanak sağlayan her türlü çözüme sahibiz.

Mobil Backhaul

Bant genişliği tüketen mobil e-posta, video, online oyunlar gibi uygulamaları destekleyen akıllı cihazların kullanımının artması ile birlikte, mobil şebekelerde ciddi bir kapasite gereksinimi söz konusu. Buna paralel olarak mobil kullanıcı sayısı, sabit kullanıcı sayısını da geçmiş durumda. Ancak artan bant genişliğinin aynı oranda gelir artışı getirmediği de başka bir gerçek.

Bu durumda, operatörler, operasyon giderlerini(OPEX) düşürmek ve yatırımın geri dönüşünü(ROI) arttırmak için farklı uygulama modelleri arayışına girdiler. Bunlardan en çok tercih edilen kuşkusuz,mevcut şebekeleri, tüm servisleri verebilecek tek bir şebekeye dönüştürmek. Şimdiye dek, altyapılarında TDM, Frame Relayve ATM gibi pek çok farklı teknoloji kullanan operatörler, günümüzde, maliyetlerini azaltmaya yönelik yaklaşım olan “all-IP” vizyonunu gündemlerine aldılar. LTE/EPC altyapılarının da desteklendiği IP NodeB ve IP RNC’leri de şebekelerin de kullanmaya başladılar.

 

AKIN olarak sunduğumuz çözümlerimiz, operatörlerin 2G(TDM), 3G(ATM/IP) ve 4G(IP) servislerini tek bir MPLS şebekesi üzerinden verebilmelerini sağlıyor.

 

WİMAX

Bilişim dünyasındaki çetin rekabet ortamında, operatörlerin bir amacı da, mümkün olduğunca çok kullanıcıya ulaşmak. Wimax teknolojisi, müşteri sayısını arttırabilecek yüksek hızlı erişimi sağlayan anahtar teknolojilerden biri.

AKIN olarak Wimax alanında lider firmalar ile çalışıyor ve müşterilerimizin ihtiyacı doğrultusunda esnek çözümler sunuyoruz. Kablosuz iletişimde esas olan, kaliteli ve kesintisiz iletişimi sağlayan ürün porftöyümüz, sahada kanıtlanmış, esnek ve düşük maliyetli.

 

AKIN olarak, geniş bant kablosuz iletişime yatırım yapmak isteyen operatörlerin potansiyel zorlukların bilincindeyiz. Bu nedenle kablosuz iletişim üzerinde çalışan bir ArGe ekibimiz ve operasyonları gerçekleştirebilecek saha ekibimiz ilemüşterilerimize zorlukları aşmada yardımcı oluyor ve en uygun çözümü sunuyoruz.

 

WI-FI

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan mobil cihazlar ve bu cihazlardaki multimedya uygulamalarının kesintisiniz ve güvenilir bir şekilde işleyebilmesi için, yeni WiFi altyapılarına ihtiyaç duyuluyor. Mobil multimedya için gelişmekte olan bu talep, kablosuz kaynaklar ve kapasite tüketimi ihtiyacı anlamına da geliyor.

Kablosuz ağlar, verimliliği artırmak ve bilgi paylaşımını özendirmek için çok güçlü bir araç. Ancak bireysel ve kurumsal kullanıcılar için, zamanın çok büyük bir önem taşıdığını unutmamız gerekiyor. Çalışanlar, mobil olduklarında da, belgelere, e-postalara, uygulamalara ve diğer ağ kaynaklarına, sınırsız bir şekilde erişmek ve   işlerini kesintisiz sürdürebilmek için gereken altyapı olanaklarına sahip olmalılar.
Altyapı genelde kablosuz erişim noktaları, kontrol üniteleri ve yönetim platformundan oluşuyor. Kablosuz ağ kullanıcısının, şirket politikasına göre ilgili güvenlik teknolojilerine tabii tutularak ilgili ağa erişimi sağlanıyor.

Bu teknolojinin içerisinde barındırdığı alt teknolojiler ise;

RF Spectrum Intelligence

Mobile e-mail

Video Surveillance

Guest Access

Unified Voice Services

Location and RFID Services

Outdoor Access

Enhanced  RF Security

  • Yer ve kablo bağımlılığı olmadan ağ bağlantısı ve ilgili veri kaynaklarına erişim sağlanıyor.
  • Gelişmiş RF güvenlik erişim teknolojileri ile kablosuz ağa yetkisiz erişimlere izin verilmiyor.
  • Gelişmiş yönetim sistemleri ile RF yayılımı tüm alanlarda detaylı şekilde izlenebiliyor ve yönetilebiliyor.
  • Misafir ağı oluşturulması ve misafirin, belirlenen alanlarda, belirlenen zaman diliminde, belirlenen ağlara erişebilmesi sağlanıyor.

Kablosuz ağ sistemlerinde edindiğimiz uzmanlık sayesinde, gerekli mimarinin oluşturulması, müşteri ile birlikte müşterinin gereksinimlerinin belirlenmesi konusunda hem teknik hem de operasyonel anlamda destekleyici olmak ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılayacak yapının uçtan uca sağlanması konusunda önemli katkı sağlayabiliyoruz. 

Gerekli altyapıyı temin etme ve kullandığımız tüm ürünlerin birbiriyle uyumunun test edilmiş olması müşteri tarafında sorunsuz ve güvenilir bir kurulum imkânı yaratıyor. Müşterinin istekleri doğrultusunda mevcut altyapıyı kullanarak aynı kalitede bir sonuç çıkarabilmemiz, yaptığımız işe bir esneklik getiriyor.